Projektismertető

„AZ ADAT UTAZZON, NE A BETEG!” AZ EURÓPAI UNIÓ TÁMOGATÁSÁVAL TELEMEDICINA SZOLGÁLTATÁSI KERETRENDSZER KIALAKÍTÁSA ÉS TESZTELÉSE VALÓSUL MEG

A GINOP-2.2.1-15-2017-00073 számú projektben, „Telemedicina alapú ellátási formák fenntartható megvalósítását támogató keretrendszer kialakítása és tesztelése”  a Tigra Kft. mint konzorciumvezető, továbbá a Szegedi Tudományegyetem, az Óbudai Egyetem, a Di-Care zRt. és az iCollWare Kft. mint konzorciumi tagok együttesen, 73.99%-os mértékű, 1.839.673.019 Ft vissza nem térítendő támogatást nyertek telemedicina alapú ellátási formák fenntartható megvalósítását támogató keretrendszer kialakítása és tesztelése témakörben.

A konzorcium által megvalósítandó megoldás újszerűsége, hogy az informatikai keretrendszer kidolgozása a fenntartható működési és finanszírozási modellek kutatási eredményeire alapozva fog megtörténni, azaz a hazai telemedicina működési modell kialakítása (mely ellátási szinteken, mely orvosszakmai területek támogatására, mely ellátási folyamatok kiváltására, milyen fenntarthatósági modell keretében, stb.) a nemzetközi legjobb gyakorlatok és szabványok hazai adaptálása, etikai, jogi környezeti feltételek figyelembe vételével fog megvalósulni.

A projekt egyik alapvető célkitűzése, hogy a Telemedicina Módszertani Központ szakértői által kidolgozandó technológiai megoldások, finanszírozási módok, jogszabályi változtatások eredményeképpen Magyarországon az egészségügyi ellátás folyamatába szervesen illeszkedjen a telemedicina mint ellátási forma, amely lehetővé teszi a felesleges orvos-beteg találkozások elkerülését, páciens részéről történő utazásokat és csökkenti az indokolatlan, egészségügyi intézményekben való megjelenésből adódó fertőzések, betegségek terjedését.

Cél továbbá a valós idejű monitorozásra is alkalmas Telemedicina Felügyeleti Központ létrehozása, amelyhez a projektbe bevont intézmények medikai rendszereiken (kórház, szakrendelő, háziorvos) keresztül kapcsolódhatnak. A felügyeleti központ, illetve a telemedicina szolgáltatási rendszer fejlesztése során olyan algoritmusok kerülnek kidolgozásra, amelyek a terápiamenedzsmentek hatékonyságát fogják növelni, továbbá a platform lehetőséget fog biztosítani távkonzíliumra is. A kidolgozás során vizsgálatra kerül a népegészségügyi szempontból fontos szűrés menedzsment megvalósításának, a növelt hatékonyságú és az ellátási protokollokba jól illeszkedő otthonápolási, illetve riasztási rendszer kiépítésének lehetősége, valamint feltételei is.

A projekt keretében létrejövő Telemedicina Szolgáltató Központ – az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térhez csatlakozott egészségügyi információs rendszereken keresztül – képes lesz szolgáltatásainak nyújtására az egészségügyi szereplők számára, igénybe véve a Tér telemedicina folyamat szervező funkcionalitását, azaz a projektben létrejövő szolgáltatási rendszer (műszaki és szabályozási) alkalmas lesz az Állami Egészségügyi Ellátó Központ által a jövőben nyújtandó telemedicina szolgáltatások megvalósításának támogatására is.

A gyakorlati (5.000+ mérési adattal validált pilot) megvalósítás során cél, a meglévő szakmai, technológiai rendszerek kellő mélységű integrációja (EESZT, MENTA, stb.), továbbá a megszerzett tapasztalatok és eredmények bevezetése az egyetemi képzési programokba.

További információ kérhető:

Név: Hoffmann Zoltán

Cég neve: Tigra Kft.

Cég címe: 1115 Budapest, Bartók Béla u. 105-113.

E-mail: hoffmann.zoltan@tigra.hu

Telefon: +36-30-9856-519